marzec13

referat o tajdze syberyjskiej

dodano: 13 marca 2011 przez estreja18


 Tajga Syberyjska

 

 

Tajga - lasy szpilkowe występujące w północnej części Ameryki Północnej (Kanada), Europy oraz Azji w obrębie klimatu umiarkowanego chłodnego na półkuli północnej. Tajgę w większości porastają lasy szpilkowe oraz w niewielkim stopniu lasy liściaste. Na północy tajga sąsiaduje z tundrą a na południu z lasami liściastymi albo ze strefą stepową. Tajga Eurazji rozciąga się 9.000 km z zachodu na wschód od półwyspu Skandynawskiego do Oceanu Spokojnego. Występuje tam krótkie ciepłe lato i długa, mroźna, śnieżna zima.

 

 

                           

 

 

Mapa Tajgi na świecie

 

 

Występowanie tajgi na ziemi (kolor zielony).

 

Klimat

 

 

Tajga leży w klimacie strefy umiarkowanej chłodnej. Cechą charakterystyczną tej strefy jest okres krótkiego, ale chłodnego lata oraz okres długiej, mroźnej zimy. Średnia temperatura miesięczna w lipcu waha się w granicach od 10 - 20 stopni Celsjusza, zima temperatura średnia miesięczna może spadać do wartości -10 do -50 stopni Celsjusza. Zimne powietrze arktyczne z północy jest czynnikiem warunkującym taki duży spadek temperatur i długie mrozy. Cechą charakterystyczną gleby tajgi jest występowanie wiecznej zmarzliny - głębokie przemarzniecie gruntu powoduje słabą eksploatację tego terenu pod zabudowę. Rozmarznięciu ulega jedynie zewnętrzna warstwa o grubości 1 metra, czyli warstwa czynna - wtedy to powstaje niezliczona ilość błota, domy muszą być budowane na palach, by nie zapadły się w to błoto i nie uległy zniszczeniu. Zamarznięty grunt uniemożliwia infiltrację wody do podłoża, co wiąże się z jej zaleganiem na powierzchni - taka jest przyczyna tworzenia się rozległych bagien na obszarze tajgi.

 

 

 

Roślinność

 

●Drzewa iglaste:

 

-sosny,

-świerki,

-modrzewie,

-limby

-jodły syberyjskie

 

●Oprócz nich:

 

-brzozy,

-mchy, porosty,

-czarne jagody,

-borówki,

- osiki,

-olsze,

-jarzęby

-gruszyczka,

-żurawina błotna          

 

 

Zwierzęta                  

 

♦owady (komary)

♦niedźwiedzie brunatne

♦łosie

♦jelenie

♦wilki

♦rysie

♦gronostaje

♦lisy     

♦sobole   

♦rosomaki

♦zające

♦burunduki

♦renifery

♦krzyżodzioby

♦jarząbki

♦łuskowce

♦sikory

♦jemiołuszki

♦wiewiórki

♦borsuki

                                                                          

 

 

 

Rzeki

 

 

 

 

▫ Ob

▫ Jenisej

▫ Lena

▫Pur

▫ Tobol

▫ Oleniok

▫ Wiluj

▫ Aldan

 

 

    

 

Bogactwa Tajgi Syberyjskiej

 

   Tajga syberyjska obfituje w bogactwo surowców mineralnych i to powoli doprowadza do jej zagłady i destrukcji. Już na początku XX wieku zaczęto szybko i intensywnie wydobywać i przetwarzać surowce wydobyte na jej terytorium, doprowadzając do jej zubożenia oraz zanieczyszczenia. Kolej Transsyberyjska, zbudowana w 1891 roku z rozkazu Cara, przechodząca na jej terytorium jest jedyna na świecie tak długą linią wciąż wykorzystywaną - posiada długość 7400 kilometrów. Wraz z rozwojem kolei zaczęły powstawać nowe miasta i ośrodki przemysłowo – wydobywcze. Zbudowano nowe elektrownie, huty, kopalnie, zakłady papiernicze, jak również zakłady zajmujące się przetwarzaniem różnych bogactw naturalnych. Pociągnęło to za sobą masowe zanieczyszczenie, a wręcz skażenie środowiska - tylko w okręgu Krasnojarskim znajduje się już 16 tysięcy zakładów emitujących szkodliwe substancje, a tylko połowa z nich posiada chroniące i oczyszczające filtry kominowe.

   Lasy tajgi syberyjskiej dostarczają 80% całkowitej masy drewna w Rosji, co było, jest i prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat będzie bezkarnie uchodziło rosyjskim zakładom papierniczym, który w dalszym ciągu prowadzi do destrukcyjnej wycinki syberyjskich lasów. Częstym zjawiskiem jest również kłusownictwo, którego celem jest lśniące i zdrowe futro zwierzątek żyjących na Syberii oraz przemyt tych produktów na Zachód Europy, w celu uzyskania za nie ogromnych cen.

   W dobie XXI wieku realnym zagrożeniem dla środowiska lasów tajgi syberyjskiej są niekontrolowane wycieki ropy naftowej, dewastujące bezpowrotnie ogromne terytoria lasów, niosąc również ryzyko pożarów, trujące substancje dostające się do atmosfery.    Jeśli w dalszym ciągu nikt nie podejmie działań chroniących naturalne środowisko tajgi syberyjskiej oraz jej przepięknej fauny i flory to niedługo te gatunki będziemy mogli oglądać w zoo lub na kartach dawnych książek i podręczników.

 

 

Tajga na Syberii

  

 

 

Aspekt gospodarczy

 

Chłodny klimat panujący w tym rejonie kuli ziemskiej nie sprzyja osadnictwu ani egzystencji ludności. W związku z tym obszar ten jest jeszcze słabo zurbanizowany. Największy dochód ludności dostarcza wyrąb drewna - to stąd czerpany jest materiał do produkcji papieru na całym globie ziemskim. Głównie jest on sprowadzany z Syberii, - czyli północnej części Rosji. Syberia słynie również dziś z eksploatacji bogatych złóż ropy naftowej, węgla, złota i rud metali. Zachowało się jeszcze wiele nieprzebytych i niepoznanych przez człowieka połaci lasów, które są ostoją zwierząt i roślin syberyjskich.

Drugim środkiem dochodu jest również łowiectwo. Ofiarą tego staje się duża liczba gronostajów, lisów i innych zwierząt futerkowych, głownie w Kanadzie i na Alasce. Jest to bardzo szkodliwe i zagraża przeżyciu wielu gatunków zwierząt.

 

 

 

                                
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy